368228-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ambulanstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptertjänst
Referensnummer: K 2021-4363
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder till anbudsgivning för upphandling av leveransavtal gällande Ambulanshelikoptertjänst för sekundärtransporter. Ambulanshelikoptertjänstens operationsområde är i första hand inom Norden och tillgängligheten ska var dygnet runt, året om i alla väder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60424120 Uthyrning av helikoptrar med besättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av leveransavtal gällande Ambulanshelikoptertjänst för sekundärtransporter (intensivvårdstransporter av prematur/nyfödda till vuxna patienter). Ambulanshelikoptertjänstens operationsområde är i första hand inom Norden och tillgängligheten ska var dygnet runt, året om i alla väder.Karolinska söker med upphandlingen efter den mest kvalificerade Leverantören inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagen Leverantör kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinskas vårdflöde inom upphandlat område.
Upphandlingen avser komplett tjänst inkl. personal, helikopter, tillbehör, reservdelar samt ett långsiktigt leverantörs- och tjänsteansvar under avtalstiden, även efter detta avtals upphörande.
Leverantörer till Karolinskas verksamhet ska upprätthålla effektiva och optimerade rutiner för logistik och administration rörande beställningar, leveranser, reservdelshantering, reparationer, uppgraderingar, prislistor, fakturering, teknisk support och utbildning anpassade till Karolinska.