368251-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilatorer till Anestesi IVA, Mälarsjukhuset.
Referensnummer: DU-UPP17-0285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ventilatorer till Anestesi IVA, Mälarsjukhustet.
Aktuell upphandling:
Upphandlingen avser kontrakt köp av åtta (8) stycken IVA ventilatorer i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
— Klinisk och teknisk dokumentation.
— Utbildning av klinisk och teknisk personal.
— Ev. inbyte av befintlig utrustning
— Option på leverans av maskinbundet förbrukningsmateriel enligt separat avtal.
— Option på extra teknisk serviceutbildning.
— Option på extra klinisk utbildning.
— Option på ytterligare en (1) st utrustning.
Utrustningen kommer att placeras på Anestesikliniken IVA, Mälarsjukhuset i Eskilstuna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33172000 Apparatur för anestesi och återupplivning, 33172100 Anestesiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ventilatorer till Anestesi IVA, Mälarsjukhustet
Aktuell upphandling
— Ev. inbyte av befintlig utrustning.