368263-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kanyler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial, hjärtlungmaskin.
Referensnummer: VLL 1262-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141220 Kanyler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar engångsutrustning för hjärtlungmaskin, inkl. perfusionskanyler till Thoraxoperation på Norrlands universitetssjukhus (NUS). På Thorax/NUS genomförs årligen ca. 750 hjärtoperationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Komplett HLM-set och Komplett Förmonterat HLM-set
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141220 Kanyler, 33182300 Utrustning för hjärtkirurgi, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Komplett ythepariniserat HLM-set
Del nr: 2
Gasfilter med slang
Del nr: 3
Blodkardioplegiset
Del nr: 4
Autotransfusionsset (reservoir och slang)
Del nr: 5
Sugslangar till autotransfusion, s.k. ”cellsaving”
Del nr: 6
Reservoir för autotransfusion/kardiotomireservoir
Del nr: 7
Kanyl-kit
Del nr: 8
Aortakanyl
Del nr: 9
2-stegs venkanyl
Del nr: 10
3-stegs venkanyl
Del nr: 11
Multistage venkanyl
Del nr: 12
Rak venkanyl
Del nr: 13
Böjd venkanyl
Del nr: 14
Böjd venkanyl (metall tip)
Del nr: 15
Percutan femoralis-artärkanyl
Del nr: 16
Percutan femoralis-venkanyl.
Del nr: 17
Arcuskanyl
Del nr: 18
Antegrad kardioplegikanyl
Del nr: 19
Selektiv kardioplegikanyl med skaft
Del nr: 20
Selektiv kardioplegikanyl med mjuk slang
Del nr: 21
Heparinbehandlad Aortakanyl böjd
Del nr: 22
Kanyl för benperfusion under veno-arteriell ECMO-behandling
Del nr: 23
Konnektorer
Del nr: 24
Heparinbehandlade konnektorer
Del nr: 25
Snuggers
Del nr: 26
Vänsterkammardränage
Del nr: 27
Vänsterkammardränage förböjd
Del nr: 28
Vänsterkammardränage sump med tyngd
Del nr: 29
Retrograd kardioplegikanyl med självuppblåsande ballong
Del nr: 30
Retrograd kardioplegikanyl med manuell ballong
Del nr: 31
Heparinbehandlad Venkanyl spiralförstärkt
Del nr: 32
Heparinbehandlad 2-steg-venkanyl
Del nr: 33
Heparinbehandlad femoralis-artärkanyl
Del nr: 34
Heparinbehandlad femoralis-venkanyl
Del nr: 35
Heparinbehandlad Vänsterkammardränage
Del nr: 36
Hemokoncentrator-set
Del nr: 37
Perfusionsadapter
Del nr: 38
Arteriotomikanyl s.k. ”IMA-kanyl”
Del nr: 39
Arteriotomikanyl s.k. ”Oliv-kanyl”
Del nr: 40
Y-adapter för coronar perfusion
Del nr: 41