2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling avseende markskötsel Gotland
Beskrivning: I 001 VISBY RESIDENS, I 011 HELGEANDSHUSET, I 404 ROMA KLOSTER OCH KUNGSGÅRD. mfl Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och (ev) snöröjning inom områdena. Objekten är statliga byggnadsminnen (SBM) med skyddsbestämmelser för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning av häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, klätterväxter, rabattrosor, perenner och lökväxter samt gräsklippning och slåtter
Intern identifierare: 24/214
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000