2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Ramavtal markskötsel Falu residens
Beskrivning: Uppdraget omfattar vård och skötsel av vegetationsytor och hårdgjorda ytor, renhållning, snöröjning och tillsyn. Arbetsmomenten omfattar bland annat gräsklippning, beskärning av vedartade växter, kvalificerad trädvård, plantering och skötsel av perenner och utplanteringsväxter, mindre underhållsåtgärder samt (ev slåtter), (och ev) fornminnesvård. Uppdraget omfattar även snöröjning (och ev) halkbekämpning. Entreprenören ska mot avrop kunna utföra viss markskötsel även inom andra områden på SFV Uppsala. Mindre underhållsarbeten kan också ingå i uppdraget.
Intern identifierare: 23/90
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000