2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elevregister GY25 täckningsköp
Beskrivning: Detta gäller ett täckningsköp enligt 19a:6-7 LOU. Avtalet omfattar ett elevregister för Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i syfte att uppfylla nya lagkrav (en ämnesreform med benämning GY25), som träder i kraft i juli 2025. Täckningsköpet har föregåtts av en annonserad upphandling (GRF-2022-28938). Sedan september 2023 har ärendet GRF-2022-28938 handlagts i domstol, varför Malmö stad nu gör ett täckningsköp.
Intern identifierare: GYVF-2024-5696
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48931000 Programvara för utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Detta gäller ett täckningsköp enligt 19a:6-7 LOU. Avtalet omfattar ett elevregister för Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i syfte att uppfylla nya lagkrav (en ämnesreform med benämning GY25), som träder i kraft i juli 2025. Täckningsköpet har föregåtts av en annonserad upphandling (GRF-2022-28938). Sedan september 2023 har ärendet handlagts i domstol.
Intern identifierare: Elevregister GY25 täckningsköp