Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekttjänster med specialistkompetens på kulturskolans undervisningslokaler och tillhörande scenteknik
Referensnummer: Dnr 2.6/1050/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tillhandahållande av tekniska konsulttjänster inom fastighetsbranschen.I huvudsak består uppdrag av att:
— Ta fram/sammanställa program- och bygghandlingar avseende kulturskolans mindre undervisningslokaler med motoriserade teleskopläktare för barn och ungdomar och avser både mindre om- och nybyggnationer samt inredningsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen