See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-drift 2023, område Mindre
Beskrivning: Upphandlingen av ramavtal IT-drift, område Mindre. Upphandlingen omfattar IT-tjänster inom följande sju tjänsteblock: 1. Datacentertjänster 2. Publika molntjänster 3. Nätverk och kommunikation 4. Hårdvara som tjänst 5. Applikationsåtagande 6. Säkerhetstjänster 7. Service Desk
Föregående meddelande: 539533-2023
Intern identifierare: 23.3-5890-2023
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspecifikation IT-drift mindre
Beskrivning: 23.3-5890-2023: IT-drift 2023, område Mindre
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering Leveranskvalitet
Beskrivning: För att erhålla poäng för kvalitet kan anbudsgivaren inkomma med maximalt fem (5) bilagor med uppgifter om uppdrag som styrker kvalitet i leveranser gällande uppdragets art och komplexitet. Uppgifterna ska lämnas i bilaga Kvalitet i leveranser. Anbudsgivaren fyller i uppgifter för de delar som är utförda inom uppdraget i bilaga Kvalitet i leveranser. Utöver detta ska varje uppdrag bedömas utifrån uppdragets art och komplexitet av kunden genom en bedömning av upplevd kvalitet i leveransen. Poäng erhålls i två steg: 1. Anbudsgivarens angivna uppgifter kan per uppdrag maximalt ge 60 poäng (se vidare under punkt Tilldelningskriterium Leveranskvalitet) 2. Kundens bedömning kan maximalt ge 4 poäng per fråga (se vidare nedan) Mervärdespoäng för leveranskvalitet per uppdrag beräknas som (1.Anbudsgivarens angivna uppgifter) gånger (2. Kundens bedömning). Maximalt kan (60) gånger (4) = 240 poäng erhållas per uppdrag för varje bilaga Kvalitet i leveranser som anbudsgivaren kommer in med. För samtliga fem (5) bilagor kan alltså anbudsgivaren maximalt erhålla (5 bilagor) gånger (240 poäng) = 1200 mervärdespoäng Kunden har svarsalternativ som ska motsvara kundens upplevda kvalitet av leveransen. Ett (1) svarsalternativ per fråga ska anges i bilaga Kvalitet i leveranser. Om fler alternativ än ett (1) har angivits kommer det alternativ som ger lägst poäng att användas vid utvärderingen. Om inget alternativ fyllts i tilldelas noll (0) poäng för frågan. Beräkning av poäng av kundens svar Modellen bygger på att det genomsnittliga värdet från samtliga kundsvar räknas fram. Detta görs genom att poängen för samtliga svar summeras och divideras sedan med 4 som är antalet frågor. Därefter multipliceras poängen för anbudsgivaren angivna uppgifter med poängen för kundens bedömningar. Resultatet avrundas till två decimaler och utgör uppdragets poäng. Varje uppdrags poäng summeras sedan till ett mervärdespoäng. Mervärdespoängen används vid framtagning av jämförelsesumman. För mer information se upphandlings dokument
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Utvärdering Pris
Beskrivning: Anbudsgivaren ska prissätta följande tre konsulttjänster i avsnitt Tilldelningskriterium - Pris: 1. Lösningsarkitekt, kompetensnivå 4 2. Cybersäkerhetsspecialist, kompetensnivå 4 3. Projektledare, kompetensnivå 4 Priserna för varje konsulttjänst summeras ihop till ett totalpris. Totalpriset omvandlas till prispoäng med hjälp en pristrappa för pris enligt nedan. Prispoängen används vid framtagning av jämförelsesumman. För mer information se upphandlings dokument
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Administrativa förutsättningar och krav