368447-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Gryaab har som ambition att ha fastanställd personal men vid pensionsavgångar, föräldraledigheter eller när medarbetare byter jobb uppstår det ibland behov av att hyra in personal under en period, varför vi avser att teckna ett ramavtal.
Inhyrning kommer i huvudsak att ske till tjänster inom arbetarkollektivet. Då vi har behov av både administrativ och teknisk personal har vi för avsikt att teckna ramavtal med flera leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79621000 Förmedling av kontorspersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gryaabs verksamhet omfattar ca 100 anställda. Vi har ett 40-tal olika befattningar vilket innebär en stor spännvidd av dem, allt från administrativa tjänster inom ekonomi och HR till drift- och underhållstekniker, ingenjörer, projektledare, lokalvårdare och förrådspersonal.
Gryaab är beläget på Ryaverket, Norra Fågelrovägen i Göteborg.
Vårt behov är begränsat och under de senaste fyra åren har vi hyrt in sex personer (fyra på tekniska sidan och två kontorsadministratörer) under en längre period.