368476-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av bostäder – Kv. Örtuglandet 1 Bromma - DE 15500 Invändig stomkomplettering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKv. Örtuglandet 1 Bromma - DE 15500 Invändig stomkomplettering
BeskrivningAB Stockholmshem planerar nyproduktion av 96 st hyreslägenheter i en förtät-ning inom bolagets befintliga fastighet Kv. Örtuglandet 1 i Åkeslund, Bromma. Projektet omfattar nyproduktion av 6 st punkthus med garage under mark. Projektet upphandlas som delad entreprenad. EBAB i Stockholm AB ansvarar för projektledning och produktionsledning på uppdrag av byggherren, tillika beställa-ren AB Stockholmshem. Planförslaget innebär att platsen bebyggs med sex lägre punkthus för hyresrät-ter. Befintlig gemensamhetslokal och rekreationsytorna ersätts med nya på samma fastighet. BOA 5710 m2 BTA 11 850 m2 Entreprenadens omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i övrigt.
Intern identifierareSHEM 2024/483
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKv. Örtuglandet 1 Bromma - DE 15500 Invändig stomkomplettering