368515-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Elektricitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel 2019
Referensnummer: VLL 1172-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerbottens läns landsting avser härmed att upphandla fysiskt och finansiellt elinköp med leveransstart 1.2.2019. Upphandlingen omfattar elkraft till ca 100 anläggningar (mätpunkter). Den samlade elförbrukningen bedöms uppgå till ca 55 GWh per år. Avtalet gäller i tre plus ett år.
Uppdraget avser en totalleverans inklusive balansansvar till samtliga anläggningar (mätpunkter) som omfattas av avtalet. Uppdraget avser fysisk leverans av el till spotpris samt en finansiell portfölj, i vilken leverantören prissäkrar med hjälp av terminskontrakt. Landstinget fattar initialt handelsbesluten själv, men ska ges möjlighet att under avtalsperioden alternera mellan kundorderstyrd och diskretionär förvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen