368607-2018 - ResultatSverige-Umeå: Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: 18047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar vinterväghållning i Umeå, Gubböle/Norrfors, Holmsund/Obbola, Hörnefors/Sörmjöle samt Täfteå/Sävar. Uppdraget avser snöröjning, halkbekämpning, skötsel av snötippar och sanddepåer samt övrig vinterväghållning. Vinterväghållningen i Umeå kommun är indelad i ett antal områden och delområden. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera områden. Köparen utser sedan efter upphandling entreprenör för respektive område. Endast en leverantör/utförare antas per område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 -Umeå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 -Sävar/Täfteå
Del nr: 2
Område 3 -Holmsund/Obbola
Del nr: 3
Område 4 -Hörnefors/Sörmjöle
Del nr: 4