368674-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Golvläggning och -beläggning samt tapetsering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal golvläggningsarbeten – inre underhåll.
Referensnummer: 1627
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser AB Bostaden i Umeå med dess tillhörande dotterbolags löpande och planerade mattläggnings- och reparationsarbeten. Uppdraget innerfattar löpande och planerade mattläggningssarbeten så som läggning av golvmattor (linolium och plast), trägolv, laminatgolv, kakelgolv etc. Avtalet beräknas gälla för perioden 1.1.2017 till 31.12.2018 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning (dvs. en maximal avtalsperiod om 4 år).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Norra distriktet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 44112200 Golvbeläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Södra distriktet
Del nr: 2
Östra distriktet
Del nr: 3
Uppdraget avser AB Bostaden i Umeå med dess tillhörande dotterbolags löpande och planerade mattläggnings- och reparationsarbeten. Uppdraget innerfattar löpande och planerade mattläggningssarbeten så som läggning av golvmattor (linolium och plast), trägolv, laminatgolv, kakelgolv etc. Avtalet beräknas gälla för perioden 1.1.2017 till 31.3.2019 med möjlighet till 1 + 1 års förlängning (dvs. en maximal avtalsperiod om 4 år).