36878-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal besiktningskonsulter
Referensnummer: 2018-5924
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen avser att för beställarens räkning låta utföra entreprenadbesiktningar, främst som huvudbesiktningsman men också utföra besiktning inom olika teknikområden och ansvara för att anlita biträdande besiktningskonsulter för de tekniska installationerna i byggprojekt.
Kommande avrop kan exempelvis avse förbesiktning, slutbesiktning, efterbesiktning eller garantibesiktning.
Ramavtal teckans med fyra rangordande konsulter.