368821-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av museum
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjöfartsmuseet Akvariet, Om- och Tillbyggnad
Referensnummer: 0292/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212313 Byggnation av museum
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsmuseet i Göteborg från 1933 ska byggas om med bland annat en ny enréhall och ett nytt café i markplanet samt byggas till med en ca 1 300 m2 stor akvariebyggnad under mark i parken. Tillbyggnaden ska delvis ligga ca 8 meter under marknivån och det största akvariet skall rymma ca 400 000 liter vatten.