See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Smörjmedel, kemikalier till fordon
Beskrivning: Upphandlingen avser smörjmedel, kemikalier till fordon som motoroljor, smörjfett, avfettning med mera till Skellefteå kommun och Skellefteå Buss. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att Skellefteå kommun och Skellefteå Buss får tillgång till ett brett sortiment av smörjmedel och kemikalier som behövs för deras verksamheter. Detta inkluderar produkter som motoroljor, smörjfett, avfettning, tillsatsmedel och andra relaterade produkter för fordon. En viktig del är att leverantören ska kunna hantera akuta behov genom att ha ett bemannat hämtställe i Skellefteå för snabb service. Målet är att hitta en leverantör som kan erbjuda ett omfattande och passande sortiment av produkter för smörjning och kemikalier till fordon. Målet är också att säkerställa att leverantören har tillräcklig kunskap om produkterna och kan erbjuda god service och support för att effektivt tillgodose verksamheternas behov. Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 8 800 000 SEK under avtalstiden inklusive optionsåren.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24951000 Fetter och smörjmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103673:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 24000000 Kemiska produkter
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Parterna äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter. Option: Kunden kan komma att byta ut aktuella fordon. Det kan innebära att produktsortimentet ändras och varukorgen behöver uppdateras med produkter anpassade till kommande märke/fabrikat på fordonen. Produkter ska prissättas på likvärdigt sätt som (de nettoprissatta produkterna) produkterna i upphandlingsdokumenten.