368834-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Kartläggning av tätortsområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling planarkitekter för heltidsarbete under 2018.
Referensnummer: KS2017/1656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71222100 Kartläggning av tätortsområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser 2 var för sig planarkitekter för heltidsarbete/projekt under år 2018.
Uppdraget gäller detaljplaner och planprogram för ny bostäder och omvandlingsområde, nya verksamhetsområden, infrastruktur och nya kommunala lokaler i Kungälvs kommun.
I uppdraget ingår att ta fram och att driva detaljplaner och planprogram enligt Plan- och bygglagen. Detta görs enligt kommunens planprocess i samarbete med projektledare, projektgruppen och planenheten, enligt kommunens projektmodell.
Omfattningen bedöms ligga på upp till 200 % av heltid under perioden 1.1.2018 till och med 31.12.2018. I oktober 2018 görs en ny behovsbedömning som kan resultera i förlängning.
Kungälvs kommun vill jobba med maximalt 2 olika personer totalt under hela perioden.
Konsulten jobbar minst 4 arbetsdagar per vecka på plats i Kungälvs Stadshuset och deltar i arbetsmöten/projektmöten på plats i Kungälv.
För fler detaljer se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen