Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningsavfall från ÅVS.
Referensnummer: 23173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansvaret för insamling av förpackningar övergår 24-01-01 till kommunerna.
Uppdraget omfattar insamling och transport till avlämning av förpackningar och returpapper från samtliga ÅVS inom området Umeå, Vindeln, Nordmaling, Vännäs, Bjurholm samt Robertsfors.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90511400 Pappersinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ca 5 - 6 000 000 kr årligen.