Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppstallningsplatser för omhändertagna hundar
Referensnummer: 114-2463-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77400000 Zoologiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med att Polismyndighetens arbete med lagen om tillsyn över hundar och katter ses över kommer vissa av deras arbetsuppgifter flyttas över till Länsstyrelserna från den 1 juni 2018. Mot denna bakgrund behöver Länsstyrelsen upphandla uppstallningsplatser för hundar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85200000 Veterinärstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen