369039-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Ombyggnadstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering och flytt av hörselmätburar
Referensnummer: K 2021-6508
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra en direktupphandling i enlighet med 19 kap. 7 § 3 st. LOU, med hänvisning till 6 kap. 14 § 1 st. 2 p. LOU. Karolinska har med detta avsikt att ingå avtal med den ursprungliga tillverkaren C-A Tegnér AB avseende flytt och renovering av hörselmätrum
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra en direktupphandling i enlighet med 19 kap. 7 § 3 st. LOU, med hänvisning till 6 kap. 14 § 1 st. 2 p. LOU. Karolinska har med detta avsikt att ingå avtal med C-A Tegnér AB avseende flytt och renovering av hörselmätrum.
Karolinska Universitetsjukhuset avser flytta existerande hörselmätrum från Solna, GKS till Huddinge sjukhus avdelning M51