369065-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Installation av eldistributionsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny 20/10 kV station Rimbo
Referensnummer: UH-2018-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51112100 Installation av eldistributionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi AB har beslutat att ersätta befintlig mottagningsstation MS Rimbo 20/10 kV med en ny station inom samma område.
Den nya byggnaden ska bl.a. innehålla 2 st. transformatorer placerade inomhus som Norrtälje Energi levererar.
Totalentreprenaden avser ett komplett åtagande till driftsatt anläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51112100 Installation av eldistributionsutrustning, 31214000 Ställverk, 45232221 Transformatorunderstation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen