369097-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Transporter (utom avfallstransport) – Transport av avlidna 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransport av avlidna 2024
BeskrivningUppdraget innebär transport av avlidna dygnet runt till/från obduktionslokal för klinisk obduktion och/eller borttagande av explosivt implantat årets alla dagar. Avlidna personer ska transporteras till de av Regionen anvisade, närmast belägna, bårhus och sjukvårdsinrättningar inom Region Västernorrland samt Regionsjukhuset i Umeå. Uppdraget omfattar följande tjänster:Transport av avliden - oavsett boendeform - till/från obduktionslokal för klinisk obduktion och/eller borttagande av explosivt implantat. Transport mellan bårhus och sjukhus sker vid tidpunkt överenskommen med bårhusets personal.Transport av avliden vid dödsfall i privat vård som utförts på entreprenad/vårdavtal med Region Västernorrland.Återtransport av avliden som är remitterad till sjukvård utanför hemregionen.Regionen har för närvarande bårhus i anslutning till: Sjukhuset i ÖrnsköldsvikSjukhuset i SollefteåNärvården i Härnösand (f.d. Härnösands Sjukhus)Länssjukhuset i SundsvallDet beräknade värdet för denna upphandling bedöms uppgå till c:a 600 000 SEK per år. Exakt volym eller omfattning kan inte anges. Regionen förbinder sig inte att avropa angiven volym.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101021:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter