369132-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Aluminiumsulfat
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aluminiumsulfat till Borgsvattenverk i Norrköping
Referensnummer: ABV 2018/0349
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24313123 Aluminiumsulfat
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar att leverera Aluminiumsulfat till B produktionsanläggningar specificerade i detta underlag.
Beräknad årsförbrukning av Aluminiumsulfat är 600 - 800 ton.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24310000 Basiska oorganiska kemikalier, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen