369138-2017 - ResultatSverige-Tyresö: Fastighetsskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och avhjälpande underhåll av kommunens fastigheter.
Referensnummer: 2017/KSUH 0047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Driftentreprenaden avser tillsyn, skötsel, avhjälpande underhåll och vissa administrativa arbetsuppgifter omfattande beställarens fastighetsbestånd.
Entreprenaden omfattar bl.a.:
— Tillsyn och skötsel av byggnader och fastighetstekniska installationer;
— Avhjälpande underhåll av byggnader och fastighetstekniska installationer;
— Att bidra till B:s strategiska arbete och brandskyddsarbete;
— Vaktmästeritjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen