369146-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2019
Referensnummer: RS/528/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska säkerställa Region Jämtland Härjedalens behov av livsmedel under kontraktsperioden samt säkerställa kvalitet, kostnadsbesparingar och en minskad miljöbelastning. Upphandlingens totala värde uppgår till ca 34 000 000 kr.
Region Jämtland Härjedalen arbetar målmedvetet med miljö- och folkhälsofrågor samt verkar för en hållbar utveckling. Region Jämtland Härjedalen har som mål att främja inköp av närproducerade livsmedelsprodukter och öka inköpsvolymen av ekologiska livsmedel.
Region Jämtland Härjedalen är miljöcertifierad enligt ISO 14024 och EMAS och ställer krav på att leverantörer och producenter skall uppnå nationella och regionala miljö- och klimatmål.
Region Jämtland Härjedalen avser att teckna ramavtal för senare successiva avrop under avtalsperioden. Avropande enheter är Östersunds sjukhus kostenheten, Birka Folkhögskola och Bäckedals Folkhögskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen