369153-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
small scale reaction microcalorimeter
Referensnummer: 2279-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE har till sin verksamhet i Södertälje behov av att erhålla en småskalig kemisk reaktor för att generera kinetikdata, med reaktor som klarar omkring 5-20 ml reaktionsvolym, reaktionstemperatur -50 till 200C, tryck upp till 100 bar, och kalorimetrisk precision om 2 mcal/1% uppmätt värme, eller bättre. Enligt en marknadsundersökning som RISE har genomfört är Omnical Inc. ensamma om att kunna erbjuda det efterfrågade instrumentet.
Mot den bakgrunden har RISE via ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering upphandlat instrumentet Super CRC X och vill med denna annons om förhandsinsyn meddela sin avsikt att tilldela kontraktet till Omnical.
RISE tillämpar frivillig avtalsspärr om 10 dagar och kommer inte att ingå avtal förrän tidigast nästkommande vardag efter avtalsspärrens sista dag. Om någon leverantör anser sig kunna leverera samma utrustning ombeds ni höra av er inom de 10 dagarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen