369156-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: Räddnings- och nödutrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningsskydd
Referensnummer: RS 2022-158 B
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35112000 Räddnings- och nödutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland, Samhällsbyggnadsförvaltningen Räddningstjänst upphandlar uppgradering av befintligt skyddsutrustning i form av andningsskydd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111100 Andningsapparater för brandsläckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en uppgradering av delar till den befintliga skyddsutrustningen i form av
andningsskydd. Andningsskyddet är avsett för användning vid brandsläckning och andra
räddningstjänstuppdrag inklusive rök- och kemdykning. Uppgraderingen av utrustningen skall
innefatta regulator med manometer, snabbkoppling till flaskpaket, reservluftslang, mask med
andningsventil, kommunikationsenhet, räddningshuva, aktivitetslarm samt bärställ.