369173-2016 - ResultatSverige-Täby: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Generalentreprenad – Hägerneholmsskolan och Hägerneholmshallen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar projektering och nybyggnad av en skola med förskoledel, idrottshall och konstgräsplan.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45212225 Byggnation av sporthall, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 350 000 000 SEK
exkl. moms