2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation av byggnad U200 och anpassning Pat/Cyt samt skyway
Beskrivning: Upphandingen omfattar ombyggnad av Nya Karolinska byggnad U200 ("A-delen") samt anpassning av lokaler för patologi och cytologi i byggnad N3 samt L5 ("B-delen") på Karolinska sjukhusområdet i Solna. Denna upphandling är alltså uppdelad i två delar; A-delen respektive B-delen och kontrakt kommer att tecknas för respektive entreprenad med samma anbudsgivare/Entreprenör. Kontraktet för A-delen kommer därefter att överlåtas till Swedish Hospital Partners ("SHP"). Upphandlingsdokumenten för dessa entreprenader återfinns i två separata mappar under "Dokument".
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98418:Lot:1