369211-2018 - ResultatSverige-Linköping: Reparation och underhåll av värmeverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konvertering av bränslehantering från kol till trädbränsle KV1 Linköping
Referensnummer: 18/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259300 Reparation och underhåll av värmeverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Kolpannan vid Kraftvärmeverket i Linköping ska byggas om för att elda returträ och skogsflis.
Denna upphandling avser ombyggnaden av bränsletransportsystemet för att hantera det nya bränslet. Anpassning görs för bränslets sammansättning, fraktionsstorlek och transportkapacitet.
Syfte & Mål
Upphandlingens syfte är att reducera fossila koldioxidutsläpp från Tekniska verkens Kraftvärmeverk vid Södra Oskarsgatan 7 i Linköping.
Upphandlingens mål är att bygga om befintligt system för bränsletransport till att transportera returträ och skogsbränsle från bränsleficka till panna, i stället för kol.
Ett av Tekniska verkens mål är att återanvända befintlig utrustning där det är tekniskt och ekonomiskt möjligt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar ombyggnation för nytt bränsle och driftsättning av bränsletransportsystem för Panna 1 på Kraftvärmeverket i Linköping.
Anläggningen ägs av Tekniska verken i Linköping AB(publ)
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.