Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommande konsultupphandling
Referensnummer: TI 2022-1104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge Inköp avser att på uppdrag av Telge Bostäder AB och Telge Fastigheter AB upphandla ett specifikt ramavtal för inventering, statusbedömning, analys och framtagande av alternativa åtgärdsförslag och kalkylering. Ramavtalet kommer även omfatta framtagande av byggnadsprogram inför ROT, underhåll och nyproduktion.
Annonseringen är planerad till början av Q3 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen