369245-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Arkitekttjänster
Meddelande om projekttävling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Domkyrkoberget, Strängnäs.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att tävla!
Strängnäs domkyrka och dess omgivning är en levande kulturmiljö. Höjd över tidens snabba skiften är den samtidigt en del av sin samtid. Tradition och förnyelse, bevarande och förändring, har alltid format livet i och omkring domkyrkan såväl som byggnaden. Domkyrkan är en levande kyrka som samlar både församlingen och stiftet och har en potential att bli ett nod för hela Strängnäs och den vidare regionen. Sedan ett antal år arbetar Strängnäs domkyrkoförsamling med Aspö med en vision för Strängnäs domkyrka och domkyrkoberget i framtiden. Genom att varsamt anpassa delar av domkyrkan med omgivning till nuvarande, och framtida, behov hos församling, stift och stad, vill vi skapa en miljö där kyrkbacken åter blir en plats som rymmer hela livet och olika aktörer strålar samman. Förhoppningsvis kan det vi avser att göra i och runt Strängnäs domkyrka tjäna som förebild för fler kyrkomiljöer i Sverige.
Tävlingen:
Strängnäs domkyrkoförsamling med Aspö inbjuder härmed till en projekttävling i 2 steg för domkyrkan och dess omgivning. Tävlingen genomförs i 2 steg där första steget är idéinriktat och genomförs som en allmän internationell tävling. Andra steget genomförs som en inbjuden projekttävling mellan de 5 bästa förslagsställarna som juryn väljer ut från steg ett. Samtliga förslagsställares anonymitet kommer att bevaras tills bedömningen av steg 2 är avslutad.
Tävlingsprogrammet:
En översiktlig sammanfattning av tävlingsprogrammet återfinns under rubriken Ansökan.