369259-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotelltjänster Kvalitetskategori 4.
Referensnummer: 23.3-6501-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av hotelltjänster i kvalitetskategori 5. Statens inköpscentral har utgått från delar av VISITAS krav och kriterier för stjärnklassificering när kvalitetskategorierna definierats. Kvalitetskategori 4 är till viss del jämförbar med ett fyrstjärnigt hotell.
Parallellt med denna upphandling annonseras ytterligare fyra (4) upphandlingar: Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 2 (23.3-6499-17) Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 3 (23.3-6500-17) Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori 5 (23.3-6502-17) Hotelltjänster 2017 Kvalitetskategori Longstay (23.3-6503-17) (annonseras preliminärt i vecka 38).
Statens inköpscentral ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen vilket innebär att Statens inköpscentral ingår samordnade ramavtal eller andra gemensamma avtal som effektiviserar upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden.