369308-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion lägenheter Kv Takryttaren
Referensnummer: UH 2023-000283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyproduktion av lägenheter Kv Takryttaren.
Preliminärt ska 174 lägenheter uppföras i tre huskroppar med källare och fem respektive sex våningsplan.
Projektet har höga mål avseende klimatavtryck och energiprestanda.
Projektet är en totalentreprenad med utökad samverkan/partnering och med takpris för fas 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen