369327-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pendelbuss
Referensnummer: K 2023-1072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Pendelbuss mellan Karolinska i Solna och Karolinska Huddinge
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset och Karolinska Institutet inbjuder till anbudsgivning
Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) avser att upphandla Pendelbusstrafiktjänster i samarbete med Karolinska Institutet (KI) för personal och studerande. Fasta turer mellan Karolinska/KI i Solna samt Karolinska/KI i Huddinge enligt turlista. Syftet med pendelbussen är att personal och studenter på ett smidigt sätt ska kunna ta sig mellan de olika verksamheterna.Trafik endast helgfri måndag-fredag. Eventuellt kan turlistan komma att ändras efter överenskommelse, beroende på trafiksituationen eller andra praktiska eller logistiska faktorer.
Upphandlande myndigheter söker genom upphandling efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete.