369329-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad avseende nytt produktionscenter i Flemingsberg
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Operan och Dramaten ska flytta till nya produktions- och repetitionslokaler i Flemingsberg - hyresvärd Fabege. Lokalerna ska uppföras och byggentreprenaden upphandlas av teatrarna som sedan överlåter den till Fabage
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen