36937-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarbeten & Underhålls- och skötselarbeten
Referensnummer: 512-463-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen Västerbotten - Naturvårdsenheten har behov av tjänster inom skötsel av Leder, Underhålls- och skötselarbeten i Västerbottens län. Se specifikation för mer information.
Upphandlingen är indelad i geografiska kommunområden:
1. Sorsele, Lycksele, Storuman och Malå
2. Vilhelmina, Dorotea och Åsele
3. Umeå, Nordmaling, Bjurholm, Vännäs, Vindeln och Robertsfors
4. Skellefteå och Norsjö
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera geografiska kommunområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 Sorsele, Lycksele, Storuman och Malå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 50000000 Reparation och underhåll, 77200000 Skogstjänster, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varje år får länsstyrelsen skötsel- och förvaltningsanslag från Naturvårdsverket, detta för att bedriva förvaltnings- och skötselarbete i länet. Länsstyrelsen genomför arbeten både med egen personal och utomstående entreprenörer. Beställning av arbeten i dessa ovanstående områden kommer att ske via kontakt från Länsstyrelsen efter behov. Storleken på volymen kan variera från år till år beroende på hur mycket förvaltningsanslag Länsstyrelsen får och beroende på hur mycket Länsstyrelsen lägger ut arbeten på entreprenör.
Anbudsområde 2 Vilhelmina, Dorotea och Åsele
Del nr: 2
Anbudsområde 3 Umeå, Nordmaling, Bjurholm, Vännäs, Vindeln och Robertsfors
Del nr: 3
Anbudsområde 4 Skellefteå och Norsjö
Del nr: 4