36939-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten
Referensnummer: UHN.2022.16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar beläggningsarbeten inom Värnamo kommun: Går att läsa mer om omfattningen i i upphandlingsdokumentationen.
-       Underhållsbeläggningar med ev. maskinjustering och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar
-       Nybyggnadsbeläggningar med justering av betäckningar, samt grusjusteringar
-       Gångbanebeläggningar och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar samt grusjusteringar.
-       Handlagningar av skadade asfaltbeläggningar och vid ombyggnadsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 93 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art:
Omfattning:
Underhållsbeläggningar med ev. maskinjustering och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar
Nybyggnadsbeläggningar med justering av betäckningar, samt grusjusteringar
Gångbanebeläggningar och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar samt grusjusteringar.
Handlagningar av skadade asfaltbeläggningar och vid ombyggnadsarbeten.
Mängd:
Uppdragsvolym
Ramavtalet ska löpa på två (2) år med ensidig rätt till förlängning från beställarens sida om ett (1) år för varje gång, dock maximalt två förlängningsperioder (dvs. avtalet kan totalt löpa i maximalt fyra (4) år). De upphandlande enheterna har uppskattat värdet för samtliga områden under hela avtalstiden inkluderande eventuella förlängningsperioder till:
(i)            Värnamo kommun: 90 000 000 kronor
(ii)           Finnvedsbostäder Aktiebolag: 2 500 000 kronor
(iii)          Värnamo Energi Aktiebolag: 500 000 kronor
Samtliga belopp är angivna exklusive mervärdesskatt.
Värdet innebär en uppskattad volym för upphandlingens alla delar och innebär endast ett riktvärde. Till undvikande av tvivel noteras att det verkliga utfallet kan bli lägre. Några garantier för erhållande av viss volym av arbete eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag lämnas inte, utan vad som avropas är beroende på budgeterade medel, planerad byggnation med mera. Ramavtalet innebär inget fast åtagande för beställaren.
Takvolym - Maximalt kontraktsvärde
Det maximala kontraktsvärde som ramavtalet för respektive upphandlande enhet kan omfatta är följande:
(i)            Värnamo kommun: 103 500 000 kronor
(ii)           Finnvedsbostäder Aktiebolag: 2 875 000 kronor
(iii)          Värnamo Energi Aktiebolag: 575 000 kronor
När det fakturerade värdet uppgår till de angivna värdena upphör ramavtalet omedelbart att gälla.