369426-2023 - ResultatSverige-Västerås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för undervisning, prov och kunskapsutvärdering
Referensnummer: UTN 2023/111-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad har genomfört en upphandling av IT-stöd för undervisning, prov och kunskapsutvärdering där leverantören har ett helhetsansvar för leveransen.
För Västerås Stads gymnasieverksamhet, har Barn- och utbildningsförvaltningen behov av ett digitalt verktyg för att kunna genomföra övningsuppgifter, prov och diagnoser med automatiserad rättning och bedömning. Tjänsten behöver följa läroplanen och vara väl harmoniserad till vedertagna läroböcker som nyttjas för att bedriva undervisning på gymnasienivå. Detta innebär att tjänsten även behöver hållas uppdaterad av leverantören i den takt förändringar görs med hänsyn till kursplan och tillämpad litteratur.
Med helhetsansvar avses bland annat:
• Tillhandahållande av tjänsten
• Införande av tjänsten
• Uppdateringar och nya versioner av tjänsten
• Support, drift och underhåll av tjänsten
• Utbildning
• Statistik
• Avveckling
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet för Köparen att förlänga Avtalet med 1+1 år.
Den kommunala gymnasieverksamheten i Västerås stad omfattar sju (7) skolenheter. Antal undervisande personal är ungefär 400 medarbetare och gymnasieverksamheterna har i mars 2023 ungefär 4200 elever. Tjänsten ska kunna hantera minst denna omfattning av användare, även om det faktiska antalet användare kan komma att vara lägre eller högre.
Köparen avser teckna avtal med en (1) leverantör.