369446-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Jönköping: Underhåll av IT-programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support- och underhållsavtal avseende vårdinformationssystemet Cambio COSMIC
Referensnummer: 1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län, Region Jämtland Härjedalen, Region Kalmar Län, Region Kronoberg, Region Uppsala, Regions Värmland, Region Västmanland och Region Östergötland avser att ingå avtal med Cambio Healthcare Systems AB avseende support och underhåll av vårdinformationssystemet Cambio COSMIC.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jönköpings län, Region Jämtland Härjedalen, Region Kalmar Län, Region Kronoberg, Region Uppsala, Regions Värmland, Region Västmanland och Region Östergötland avser att ingå avtal med Cambio Healthcare Systems AB avseende support och underhåll av vårdinformationssystemet Cambio COSMIC och vill genom denna förhandsinsyn bereda möjlighet för andra aktörer att ta del av denna information. Genom befintliga avtal har respektive region evig nyttjanderätt till vårdinformationssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler. Support och underhåll av Cambio COSMIC kan endast tillhandahållas av Cambio Healthcare Systems AB då det som anskaffas skyddas av ensamrätt. Avsikten är att teckna ett enskilt avtal per region på 5 (fem) år med möjlighet till förlängning på 3 (tre) år.
Avtalen är beräknade att träda ikraft 2024-01-01.