Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter-och kringutrustning
Referensnummer: SL 21.162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51611000 Installation av datorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för köp av klienter-och kringutrustning. Se omfattningen i sin helhet i upphandlingsdokumenten.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ett ramavtal med en (1) leverantör för köp av klienter-och kringutrustning som kommunens verksamheter har behov av. Behovet kan bestå av både stora batchleveranser och/eller enstaka små leveranser. Många av leveranserna skickas till Kommunens omlastningscentral för vidare distribution i egen regi medan Batchleveranser oftast skickas direkt till slutkund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231300 Bildskärmar, 30237200 Datortillbehör, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning
II.2.4.