369469-2016 - ResultatSverige-Örebro: Diverse livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Norr Kolonial, färskt och fryst.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Historiskt sett har denna upphandling annonserats för hela Örebro län inklusive Arboga, Kungsör och Köping. I och med denna upphandling delas denna stora enhet upp i mindre geografiska delar och nedanstående kommuner annonseras här för sig själv. Syftet med den uppdelning vi nu genomför är att i möjligaste mån göra det möjligt för fler aktörer att svara på detta förfrågningsunderlag genom den geografiska uppdelningen. Kommunerna nedan bjuder härmed in er att lämna anbud gällande deras behov av livsmedel enligt sortimentsspecifikationerna. Ni kan inte ange ert svar per kommun utan samtliga upphandlande myndigheter är att ses som en enhet. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Under 2014 köpte kommunerna grossistsortiment för ca 30 000 000. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
— Nora kommun 21 20 00-2007,
— Ljusnarsbergs kommun 21 20 00-1959,
— Lindesbergs kommun 21 20 00-2015,
— Hällefors kommun 21 20 00-1942.
På grossistsortiment och kött är avtalslängden 2 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 år. På området gällande ägg och mjöl 1 år med möjlighet till förlängning 1 + 1 + 1 år. Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida. Välkommen med ert anbud.
Bilagor:
— Bilaga 1 Sortimentsspecifikation Kolonial, färskt och fryst sortiment,
— Bilaga 2 Sortimentsspecifikation Kött: Vilt, nöt, fläsk färskt och fryst,
— Bilaga 3 Sortimentsspecifikation Ägg,
— Bilaga 4 Sortimentsspecifikation Mjöl,
— Bilaga 5 Sortimentsspecifikation Lilla mejeri,
— Bilaga 6 Sortimentsspecifikation Färska grönsaker och frukt,
— Bilaga 7 Compare © (Statistik och prisinformation),
— Bilaga 8 Compare © (förklaring ifyllnad av svarsfil),
— Bilaga 9 Leveransfrekvenser,
— Bilaga 10 Fisklista.
Helt eller delat anbud:
Anbud önskas för följande områden/kategorier, anbud lämnas på varje del för sig.
— Varugrupp 1: Kolonial, färskt och djupfryst, lilla mejeri samt färska grönsaker ovh frukt,
— Varugrupp 2: Kött: Vilt, Nöt, fläsk färskt och fryst,
— Varugrupp 3: Ägg,
— Varugrupp 4: Mjöl.
Varje varugrupp kommer att utvärderas för sig. En leverantör kommer att antas per varugrupp. Avrop kommer att ske löpande under avtalsperioden.
Anbudsutformning:
Upphandlingen genomförs via Visma Tendsign. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet kontaktas Visma Tendsigns support på 0771-440 200.
Anbudsgivaren får genom Visma Tendsign all tillkommande information i upphandlingen i form av eventuella förtydliganden samt svar på inkomna frågor. Anbudsgivarens anbud ska vara skrivet på svenska. Enstaka i svenskan vedertagna ord och uttryck på annat språk accepteras. Certifikat och dylikt accepteras på originalspråk. Om en anbudsgivare inte registrerar sig på www.tendsign.se utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt kan Kommunen inte garantera att information om frågor/svar, rättelser och så vidare under anbudstiden, kommer anbudsgivaren tillhanda.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15800000 Diverse livsmedel, 03142500 Ägg, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.