369484-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: KS 2022/298
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en IT-partner för drift, support och utveckling av UMs IT-miljö. Partnern ska
arbeta proaktivt för att skapa en modern, stabil, tillgänglig och säker IT-miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leveransförsening
Leveransförsening inträffar om avtalad specifikation avseende införande inte uppfylls vid avtalad leveransdag. Om leveransförsening beror på händelse som anges i punkten Force Majeure eller på UM eller något förhållande på dennes sida ska avtalad leveransperiod förlängas med den tid som kan anses skälig.
Finner part att försening kommer att inträffa eller framstår försening som sannolik, ska detta utan uppskov skriftligen meddelas den andra parten. Därvid ska anges orsaken till förseningen samt såvitt möjligt den tidpunkt då leverans beräknas kunna ske. Underlåter part att inom skälig tid lämna sådant meddelande, har den andra parten rätt till ersättning för den skada som kunde ha undvikits om meddelandet lämnats i tid. UM avgör om senareläggning av leveransen kan accepteras eller inte. Om UM inte skriftligen accepterar leveransförseningen, utgör denna ett avtalsbrott.
Avvikelser ifrån de krav som framgår av avtalet med tillkommande bilagor som inte annat än i ringa omfattning påverkar Tjänstens avsedda användning negativt ska inte påverka den avtalade leveransdagen för tjänsterna. Sådana avvikelser ska dock dokumenteras särskilt och skyndsamt avhjälpas av Leverantören.