369496-2023 - ÄndringSverige-Djursholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Till och ombyggnad av Enebyskolan
Referensnummer: TN 2023/0086
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser rivning av en förskola från 70-talet, nybyggnad av en skolbyggnad samt renovering av en äldre skolbyggnad. I skolan sker idag undervisning i samtliga lokaler, men evakueringslokaler är under uppförande på annan plats.
Halva fastighethetsytan kommer omfattas av projektet, medans den andra halvan kommer nyttas för en temporär idrottshall och utegymnastik.