II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Linköpings universitet och institutionen för ekonomisk och industriell utveckling/Konstruktionsmaterial, IEI/KMAT är i behov av ett förenklat svepelektronmikroskop (SEM). Konstruktionsmaterial vill ge studenterna ökad tillgång till ett elektronmikroskop som är enkelt att använda och robust samt har en prestanda anpassad till studenternas arbete. Det nya mikroskopet ska även kunna användas i enkla forskningsprojekt.