369531-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Linköping: Programvara för analys eller forskning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Detta meddelande omfattas av: Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ITN-2016-00190 Eyetracker.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Linköpings universitet, Institutionen för Teknik och naturvetenskap, bedriver ett forskningsprojekt, Reskill. Syftet med projektet är forskning inom kompetensstärkande system i realtidsapplikationer (operatörer som övervakar dynamiska system).
För att visa operatörens dataunderlag, strategier, styrkor och begränsningar behövs effektiv visualisering av övergripande arbetsmönster och kritiska detaljer i olika situationer. Det dataunderlag som krävs bygger på mätning av operatörens visuella mönster (främst blickriktning och ögonrörelser). För att det ska vara möjligt att, med minimal påverkan, följa operatörens visuella mönster krävs en specifik utrustning (system). Systemet ska mäta ögonrörelser (3D för blickriktning, 6 DOF för huvudrörelser, i minst 60 hz). Systemet ska fungera för flerskärmsmiljöer, med en blandning av stora och små skärmar, i varierande ljusförhållanden. Systemet ska kunna täcka in cirka 140-160 grader horisontellt, vertikalt varierar synfältet, som störst upp till cirka 90 grader. Skärmarna placeras i en halvcirkel, skärmar placeras också vertikalt på ett bord, samt i cirka 20 graders vinkel på bordet. Systemet ska monteras i miljön, utan delar eller markörer på människan. Hela arbetsområdet ska täckas in av ett enda eyetrackingsystem, och fungera som en enhet, kopplat till en dator. Denna programvara ska kunna hantera analys av ögonrörelser tillsammans med rörlig video från flerskärmsmiljön samt externa dataströmmar. Systemet ska även kunna användas för studier av utmattning (fatigue).
LiU:s bedömning är att det endast är en leverantör som kan tillhandahålla den kompletta utrustningen (Smarteye Pro), nämligen Smart Eye AB.
Avtal kommer att tecknas först efter tio (10) dagar från det att beslutet skickats ut (avtals-spärr).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48461000 Programvara för analys eller forskning, 73110000 Forskning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 000 000 SEK
exkl. moms