369644-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Byggnadstekniska konsulter
Referensnummer: 2.2-5650-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ramavtal avseende byggnadstekniska konsulter. SiS inbjuder därför till anbudsgivning gällande upphandling av tjänster för tillhandahållande av byggnadstekniska konsulter, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar med diarienummer 2.2-5650-2021.
För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets maximala värde som kan komma att avropas är 15 000 000 SEK för hela avtalsperioden.
Den årliga uppdragsvolymen för projektledning och hyresgästombudstjänster uppskattas till ca 1-3 miljoner SEK. Grund för detta värde är tidigare års erfarenheter samt en uppskattning av det framtida behovet.
Upphandlingen avser tillhandahållande av byggnadstekniska konsulttjänster inom fastighetsbranschen inom områdena:
Uppdragsansvarig
Projektledare i form av hyresgästombud
Projektledare
Lokalstrateg
Hyresanalytiker
Ramavtal kommer att tecknas med två (2) rangordnade anbudsgivare, förutsatt att så många kvalificerar sig, som efter avrop från avropsberättigad personal ska utföra uppdrag enligt ramavtalets villkor