2. Förfarande
Förfarande
Titel: Metoden Prognosverktyg Logistik, PVL - Utveckling av metod
Beskrivning: Utveckling av metod, datorverktyg, norm och grunddata framtagning, utbildning och utbildningsmaterial, information och demonstration samt analysförberedande arbete mm.
Intern identifierare: 24FMVU291
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Utveckling av metod, datorverktyg, norm och grunddata framtagning, utbildning och utbildningsmaterial, information och demonstration samt analysförberedande arbete mm. Riktad upphandling, för motivering se Bilaga 1 Underlag för riktad upphandling PVL. Se även uppdrag 1010288, för samma motivering.
Intern identifierare: Metoden Prognosverktyg Logistik, PVL - Utveckling av metod