Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster; Budtransporter och Lokal Distribution
Referensnummer: 3.3.2-605/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling delas i två anbudsområde, Budtransporter och Lokal Distribution. I Budtransporter ska ingå bland annat distribution av express post och mindre kolli/paket. I anbudsområde Lokal Distribution ska ingå bland annat distribution av Internpost i slingor (turlistor) och även diverse flöden som kallas Mediotek och Stockholms Stadsbibliotek där leverans sker till specifika adresser till skolor och bibliotek.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60161000 Pakettransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare, 64100000 Post- och budtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen