2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konstnärligt gestaltningsuppdrag Amiralitetshuset, Skeppsholmen
Beskrivning: Statens konstråd (en del av Moderna museet), bjuder in konstnärer/konstnärsgrupper att anmäla intresse för att ta fram ett skissförslag för en konstnärlig gestaltning vid Amiralitetshuset på Skeppsholmen i Stockholm. Två (2) konstnärer/konstnärsgrupper tilldelas skissuppdrag à 120 000 SEK med option om genomförande à 4 000 000 SEK. Avsikten är att efter avslutad skissprocess kontraktera en av dessa konstnärer för genomförande av dennes föreslagna konstnärliga gestaltning.
Intern identifierare: DDnr: 3.1.6/2023:269
Förfarandets viktigaste kännetecken: Processen genomförs i två steg. Inledningsvis bjuds yrkesverksamma konstnärer/konstnärsgrupper in att anmäla sitt intresse för att ta fram ett skissförslag för den konstnärliga gestaltningen (lämna anbud). Efter genomförd utvärdering av inkomna intresseanmälningar tilldelas två (2) konstnärer skisskontrakt med option om genomförande (dvs. med möjlighet till fortsatt genomförandeuppdrag). Beslut om vilken konstnär som slutligen tilldelas genomförandekontrakt (optionen) fattas efter avslutad skissprocess. Det föreligger dock ingen skyldighet för Statens konstråd och Statens fastighetsverk att realisera något av de framtagna skissförslagen. Upphandlingen genomförs i enlighet med LOU 19 a kap och följer LOU:s grundläggande principer.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Ytterligare klassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000